Ser Ričard Brenson, britanski poslovni magnat, investitor i osnivač poslovne grupe „Virgin” koja se sastoji od više od 400 preduzeća, jedan je od najbogatijih i najuticajnijih ljudi na planeti.
Tokom svoje dugogodišnje karijere, Brenson je ulagao u brojne idustrije i pokretao različite biznise, te uspeo da razvije preko 100 brendova.
Iako je njegovo bogatstvo je procenjeno na gotovo četiri milijarde dolara, to nije jedini razlog zbog kojeg preduzetnici širom sveta u njemu vide inspiraciju. Poznat je kao veliki humanitarac, avanturista i kao neko ko živi život punim plućima.
Iz Brensononovog bogatog iskustva možemo dosta toga naučiti o preduzetništvu, vođenju posla, upravljanju i zapošljavanju kadrova, ali i pronaći motivaciju za ostvarenje ciljeva. U nastavku vam donosimo njegove najvažnije lekcije.
Godine nisu prepreka za uspeh
Svoj prvi poslovni uspeh Ričard Brenson ostvario je sa samo 16 godina, kada je pokrenuo časopis „Student“ davne 1966. godine. Već u svojoj 22. je osnovao „Virgin Records“. Dakle, Brenson je dokazao da nikad nije prerano da započete biznis. Ali, isto tako je i u svojoj 61. godini pokazao da je starost samo stanje uma. Redovno se bavi kajtingom, a čak je 2008. godine pokušao da obori svetski rekord u providbi mono-trup jedrilicom preko Atlantika.
Pokušajte da predvidite budućnost
Interesantno je da je Brenson govorio o komercijalnim putovanjima u svemir mnogo ranije nego što su njegovi konkurenti odlučili da realizuju ovu ideju. „Virgin Galactic“ je samo jedan od primera gde je predvideo tržište u nastajanju. Takođe je jedan od pionira u ekološkim pokretima i posvećenom radu ka čistijoj i zelenijoj budućnosti. Nedavno je njegova kompanija „Virgin Holidays“ objavila da neće prodavati karte za atrakcije sa zarobljenim delfinima i kitovima, što je pozdravio ogroman broj ljudi.
Ulažite u različite industrije
Nakon što je postigao uspeh sa izdavačkom kućom, Brenson je uplovio u industriju avio saobraćaja osnivajući „Virgin Atlantic Airways“ 1984. godine. Nakon toga je svoje poslovne poduhvate proširio na mobilne telefone, kozmetiku, filmove, pa čak i sopstvenu marku gaziranih sokova. Kako kaže, diverzifikacija u različitim industrijama ne samo da pruža osećaj zadovoljstva i zabave jer se stalno uči nešto novo, već se na ovaj način obezbeđuje i dodatna sigurnost usled nepredvidivih uspona i padova određenih sektora. Tome danas i svedočimo, budući da je pandemija covida 19 lansirala pojedine grane i sektore, dok su drugi na rubu opstanka.
Za kraj, zanimljivo je reći da je Brenson tokom školskih dana imao problem sa disleksijom, ali i sa poštovanjem discipline. Jednom prilikom mu je direktor škole rekao da će zbog svog temperamenta ili završiti u zatvoru ili postati milioner. Ostalo je, kako kažu, istorija.